
VEČ KOT 2000 LITROV VODE PREVEČ NA 20 KVADRATNIH METRIH!
Če so bili prostori poplavljeni več kot pet ali deset ur, so se tako konstrukcije tlakov kot zidov v tem času nasičeno navlažile. Kos opozarja, da se lahko zidovi zaradi kapilarnega vleka navlažijo celo do višine od pol metra do enega metra nad najvišjo gladino poplavne vode. Koliko vode je vpila konstrukcija, je odvisno od vpojnosti materialov, iz katerih je objekt zgrajen.
Nasičena vlaga opečnega zidovja znaša 20 do 25 odstotkov glede na maso zidu, kar pri 30-centimetrskem zidu pomeni približno 100 litrov vode na kubični meter zidu. Betonski nosilni elementi in talni estrihi podobno kot betonski zidovi in zidni ometi vpijejo 10 do 12 odstotkov vode glede na svojo težo. V približno pet centimetrov debelem talnem betonskem estrihu bo torej po poplavi od 12 do 15 litrov vode na kvadratni meter.
V zidovju in tlakih 20 kvadratnih metrov velikega prostora, ki je bil zalit do višine metra in pol, se »zadržuje« približno 3500 litrov dodatne vlage. Za vsaj približno uspešno sanacijo notranjih opleskov moramo stopnjo vlage v zidovih in ometih s sušenjem zmanjšati pod pet odstotkov glede na težo, v tlakih za vgradnjo novih lesenih finalnih tlakov pa na največ tri odstotke. To z drugimi besedami pomeni, da je treba iz vsakega tako velikega poplavljenega prostora odvesti najmanj 2000 litrov vode.
Tekst je citiran iz spletne strani DELO IN DOM (objavljeno 5.8.2023), Besedilo E.N., povzeto po članku iz leta 2014, s strani Jožeta Kosa, z Gradbenega inštituta ZRMK.
Za korenito razvlažitev prostorov so najbolj priročni industrijski razvlažilci, ki delo opravijo sami. Priporočamo rabo razvlažilcev tudi na dolgi rok, zaradi vlage, ki prodira globoko v stene in tlake.