
POSTOPNA PRAVILNA SANACIJA POPLAVLJENIH OBJEKTOV
Kakor pravi Jože Kos, je treba takoj, ko se raven poplavne vode vsaj nekoliko zniža, vsekakor pa pred začetkom črpanja vode in čiščenja, odklopiti električno napeljavo (če tega, seveda, nismo storili, še preden je voda zalila hišo). Preveriti je treba tudi druge strojne inštalacije, predvsem plinsko in vodovodno napeljavo. Pred začetkom čiščenja je priporočljivo fotografirati poškodovani objekt, kar bo lastniku prišlo prav pri uveljavljanju povračila škode. Črpanje vode, kontaminirane z gorivi ali fekalijami, prepustimo za to usposobljenim strokovnim službam.
GROBO ČIŠČENJE
Naslednji korak je grobo čiščenje oziroma odstranjevanje naplavin ter vsega pohištva in dotrajanih tlakov iz poplavljenih prostorov. Kos svetuje ponovno fotografiranje objekta, podrobnejši pregled poškodb in oceno škode, ki jo izvedejo usposobljeni cenilci. Glede na resnost poškodb in glede na zasnovo obodnih površin začrtamo rešitve o načinu sušenja, predvsem pa o smiselnosti ohranjanja dotrajanih in morda že prej neustrezno zasnovanih elementov stavbe. Našteto vpliva tudi na pristop k prenovi in sušenju objekta.
Dotrajane, predvsem pa neustrezno zasnovane tlake je najbolje odstraniti, enako velja za bolj dotrajane ali kontaminirane notranje omete – te je treba odstraniti do višine pol metra nad mejo poškodb. Odstraniti je treba tudi propadle mavčnokartonske plošče ter toplotnoizolacijske obloge iz steklene in kamene volne ali vpihane izolacije iz celuloznih vlaken (našteti materiali se močno napijejo vode in deformirajo).
Članek je citiran iz spletne strani DELO IN DOM (objavljeno 5.8.2023), Besedilo E.N., povzeto po članku iz leta 2014, s strani Jožeta Kosa, z Gradbenega inštituta ZRMK.